انبارهای نگهداری غلات

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. انبارهای نگهداری غلات

انبارهای نگهداری غلات

انبارهای نگهداری غلات : وجود یک سیستم کار آمد در جهت جلو گیری از رشد و تزاید قارچ هاوکپک ها در انبارهای نگهداری امری است ضروری که با استفاده ازهواد هی و گرفتن رطوبت بیشتر از غلات انجام میگیرد.

استفاده از گاز ازن در سوله های دارای سیستم هوادهی علاوه بر هوادهی داخل انبار نگهداری، مانع از رشد و گسترش میکرو ارگانیسم ها از جمله قارچ آسپرژیلوس، فلاوس و… می گردد و ضایعات حاصل از دپوی غلات رابه حداقل کاهش میدهد و همچنین مدت زمان نگهداری را افزایش می دهد.

موارد استفاده اٌزٌن

۱- سم زدایی ( افلاتوکسین ) از پسته

با ورود پسته آمریکا به بازار اروپا که عاری از هر گونه سم افلاتوکسین بود، باعث شد عده ای از محققین به دنبال ریشه یابی شکل مبارزه، با این سم مهلک برآیند که متاسفانه با وجود آزمایشات مکرر بر روی پسته آمریکایی، هیچ نوع ماده ای که بتواند نشاندهنده داروی از بین برنده سم باشد بدست نیامد.

ولی پاک بودن پسته، از هر داروی شیمیایی نشان می داد که داروی مورد استفاده برای سم زدایی باید یک اکسید کننده قوی مانند گاز اٌزٌن باشد که عملا چیزی بر جای نگذارد در نتیجه پسته به صورت اولیه خود و بدون افلاتوکسین و اسپرزیلوس بر میگردد.

 با توجه به نقش مهم پسته در اقتصاد کشور و بخصوص استان سمنان، این ماده گرانبها در سالیان اخیر با دو مشکل عمده در بازارهای جهانی روبرو شده است .

الف)

رقابت سر سخت پسته آمریکا که به صورتی جذاب به بازار اروپا ارائه میشود و شکل ظاهری آن بسیار مشتری پسند تر است.

خوشبختانه مزه پسته آمریکا با مزه پسته ایران کاملا متفاوت بوده و به هیچ وجه قابل مقایسه نمی باشد پسته آمریکا به علت فرآوری مناسب و استفاده از اٌزٌن به هیچ وجه دارای سم افلاتوکسین نیست .

ب)

وجود ماده سمی افلاتوکسین حاصل قارچهایی است که بنام اسپرزیلوس معروفند و در روی بسیاری از خشکبار رشد مي نماید و از تغذیه ماده غذایی موجود در خشکبار زندگی کرده و سم افلاتوکسین را که بسیار خطرناک و سرطانزاست تولید می کند

اکسیژن فعال نه تنها باعث از بین بردن افلاتوکسین می شود بلکه باعث زیبایی شکل پسته نیز میگردد .

از آنجا که ازن هیچ باقیمانده ای را در آب و محصولات تولیدی باقی نمی گذارد، تغییری بر روی طعم و مزه، رنگ و بوی محصولات ایجاد نمی نماید.

فهرست
تماس بگیرید